KULTÚRA

Hogyan tudja a hajléktalan élethelyzetbe került nőket támogatni egy divatesemény?


Mit tehetünk a traumát elszenvedett hajléktalan nőkért? Hogyan tud segíteni egy szociális szervezet, és hogyan tudja támogatni a segítő munkát egy divatesemény? Május 23-24-én lesz a harmadik BRIDGE Jótékonysági Gardróbvásár a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) Somoskői Rita – SytleMentor és a Mentés Másként Alapítvány és együttműködésében. A vásár bevételét a szervezők teljes egészében a BMSZKI hajléktalan nőknek szóló traumatudatos szolgáltatásainak bővítésére ajánlották fel.

A kezdeményezéshez több neves hazai tervező, divatmárka és híresség csatlakozott ruha és kiegészítő felajánlásaival, ezek a különleges darabok is elérhetőek lesznek a Pop-Up vásár kínálatában – írja a BMSZKI közleményében. De hogyan tud segíteni egy szociális szervezet, és hogyan tudja támogatni a segítő munkát egy divatesemény, miért van erre szükség egyáltalán?

Ma Magyarországon nincsenek pontos adatok arról, hogy hány ember, és közöttük hány nő él hajléktalan élethelyzetben. A legjelentősebb fővárosi hajléktalan-ellátó intézmény, a BMSZKI szállásain egy-egy éjszaka átlagosan 800 nő éjszakázik – minden harmadik lakó nő. 2024-ben a BMSZKI szállásnyújtó intézményeiben 1258 nőt segítettek a szervezet szociális munkásai

Szakemberek elmondása szerint a hajléktalan nők gyakran esnek áldozatul családon belüli erőszaknak, akár gyermekkoruktól kezdődően, illetve bántalmazásnak, szexuális visszaéléseknek. Ezek az élmények súlyos traumákat okozhatnak számukra. Emellett a mélyszegénységnek, a kiszolgáltatottságnak vagy az intézmények megkülönböztető, sértő bánásmódjának is traumatizáló hatása lehet. A feldolgozatlan traumák pedig megnehezítik az érzelmi biztonság megélését, a kapcsolódást vagy a hajléktalan helyzetből való kimozdulást, növelik viszont az újbóli áldozattá válás esélyét. A BMSZKI ezért hosszú ideje törekszik a hajléktalan nők szükségleteinek megismerésére és a traumák hatásaira érzékeny szemlélettben történő szolgáltatásnyújtásra. Számos modellértékű programot valósított meg, ezek közül talán legismertebb a hajléktalan nők számára nyitott nőgyógyászati szakrendelő, ahol az Énbudapestem is járt a megnyitása után.

Idén áprilisban pedig átadták azt a Minigarzont a Dózsa György úti szállón, ahol hajléktalanságban élő családtagok, köztük szülők és a tőlük külön, például állami gondozásban vagy rokonoknál nevelkedő kiskorú gyermekeik találkozhatnak otthonos körülmények között. 

Az idei BRIDGE Jótékonysági Gardróbvásár bevételét elsősorban olyan hajléktalan nőknek szóló programok megvalósítására szeretnénk fordítani, amelyek a traumák feldolgozását segítik. Ahol a nők védett, biztonságos környezetben az elfogadás élményét élhetik meg, kifejezhetik érzéseiket, s ha készen állnak rá, megoszthatják saját történetüket. Ahol társakra találhatnak. Ahol új megküzdési stratégiákkal vértezhetik fel magukat. Ahol gyógyulhatnak. Emellett továbbképzési lehetőséget szeretnénk biztosítani a hajléktalan nők ellátásában szerepet vállaló egyéb szervezetek munkatársainak, hogy a traumainformált szemlélet szélesebb körben is teret tudjon nyerni. Harmadsorban pedig a múlt évi nagy sikerű kampányhoz visszakanyarodva a Dózsa Minigarzont és a BMSZKI vendégszobáit igénybevevő szülőknek kívánunk további támogatást biztosítani. 

Program és résztvevők: 

  • Fehér Boróka Phd – szociális munkás, egyetemi tanár, a FEANTSA alelnöke, a női hajléktalanság nemzetközileg elismert kutatója
  • Gerencsér Tamás – szociális munkás, a PIE4shelters: Az éjjeli menedékhelyek átalakítása pszichológiai és traumával kapcsolatos szempontok szerint című nemzetközi együttműködés projektvezetője 
  • Juhász Zsófi – szociálpedagógus, családterapeuta, a Bántalmazás és a szociális munka című szakmai műhely egyik vezetője
  • Lánszki Réka – mentálhigiénés szakember, a BMSZKI traumatudatos nőgyógyászati rendelőjének vezetője 
  • Somoskői Rita – coach, stylist, a Style I Mentor tulajdonosa, az esemény megálmodója
  • Vida Judith – szociálpolitikus, társadalmi és sajtókapcsolati munkatárs, az együttműködés szakmai vezetője

2025. május 23. 18.00 – Egymással szemben, lesütött szemmel c. kiállításhoz kapcsolódó tárlatvezetés, beszélgetés az alkotókkal: Csibra-Kaizler Tamarával, Wilhelm Laurával és Csermák Tamarával.

Csibra-Kaizler Tamara kommunikációs szakember és Wilhelm Laura fotóművész 2025 februárjában hosszú időt töltött el a BMSZKI 4 olyan intézményében, ahol hajléktalan nők élnek, hogy jobban megismerjék élethelyzetüket. Munkájukat egy nagy sikerű kiállításon mutatták be. Az alkotások most ismét megtekinthetőek lesznek, hogy a fotókon és írásokon keresztül a BRIDGE látogatói is bepillanthassanak azoknak a nőknek a világába, akikért ez az esemény létrejött. 

Pop-Up Store nyitvatartása:  

  • 2025. május 23. 12.00 – 20.00
  • 2025. május 24. 10.00 – 16.00

A szervezők várják mindazokat, akik szívesen válogatnának jó minőségű, pre-loved darabok között, elérhető árakon, miközben vásárlásukkal egy fontos ügyet is támogatnak! 

Bővebb információ és aktuális hírek a FB eseménynél: https://fb.me/e/2kDAipzWi

Az eseményt támogatja a Kult7 és Erzsébetváros Önkormányzata.