Egy zöld udvar mennyivel több tud lenni, mint szép virágok, praktikus fűszerkert, kellemes látvány és nyáron hűvösebb klíma… A Márvány utca 50-ben járva a lakók azt mesélték el, hogyan teremtett igazi közösséget az együtt épített udvar. Hétvégén jön a Budapest100, szombaton ide is érdemes ellátogatni annak, aki a saját házában is hasonló udvarról és összefogásról álmodozik, és megerősítésre vágyik.
Május 24-25-én zajlik a nyitott házak hétvégéje a Budapest100-on, és a korábbi évekhez hasonlóan idén is több tucat izgalmas helyszín – titkos zöldellő udvarok, virágos gangok és közösségi kertek nyílnak meg számtalan programmal kísérve. Míg a május eleji sajtósétán ízelítőt kaptunk többféle helyszínből, most célzottan egy budai, klasszikus gangos bérházat kerestünk fel a Márvány utcában, ahol a korábban szomorúan üres, térkövezett belső udvar az Égig Érő Fű pályázat keretében virult ki.

Bár korábban még sosem jártunk itt, a látvány mégis ismerős volt, mivel az udvar elkészülte után itt lőtt fotó volt a sztárképe a Főváros udvarzöldítési pályázatának a 2024/25-ös időszakban. És nem véletlenül, a különleges alakú udvar több szempontból is mintaként állható minden lakóközösség elé – de induljunk a kezdetektől.

A Márvány utcai ház idén ünnepli 100. születésnapját, Fleischl Róbert egyik utolsó terve alapján az állami lakásépítési program részeként épült 1925-ben. A tisztviselőknek szánt lakásokba már mind épült fürdőszoba és cselédszoba is. A ház és emiatt az udvar alakja is igen szokatlan, egy ék alakú saroktelken áll, így háromszög alakban épült. A Budapest100 önkénteseinek kutatása alapján és a lakókkal beszélgetve az is kiderül, hogy van olyan, aki az 50-es évek eleje óta él itt.

Az udvarzöldítés lelke és motorja Csilla, és férje vittek minket körbe az udvaron és aztán a gangon is, ahonnan valójában a történet elindult. Ugyanis eleinte az itteni balkonládákban ütötte fel a fejét az első zöld folt, és ma már zöldségek (a felfutó uborkát a felső szomszéd szüretelte a múlt nyáron), fűszerek és eper is nő itt. Csilla volt az, aki rátalált az Égig Érő Fű pályázatra és meggyőzte a lakóközösséget, hogy pályázzanak. A 2,3 milliós támogatás elnyerése után pedig nem volt megállás, Wachsler György tervei alapján a lakók saját kezűleg építették meg zöld udvarukat.

2023 őszén indultak el első munkálatok, az udvar kitakarítása és felpucolása, és onnantól hétvégenként zajlott a munka, a lakók közül sokan beszálltak az építésbe, ki-ki vérmérséklete szerint. Volt aki a téglafalakat építette az ágyásnak, mint a fiatal kerekesszékes lakó, volt aki a tetején ugrálva a földet tömörítette a maga két évével, és volt aki teával és szendviccsel tartotta a lelket az önkéntesekben.
A legnagyobb kihívás a szükséges 28 köbméter föld behordása volt, mivel ekkora kupacot nem lehet csak úgy a bejárat előtt leborítani a Márvány utcában. Végül egy közeli önkormányzati telken tudták elhelyezni és onnan betalicskáztatni az udvarra.


„Tényleg hihetetlen hogy egy ennyi föld milyen mennyiségű vizet tart meg, az ültetés óta nem kellet még locsolni” – mondta el egy lakó. Azt is kiemelték, hogy nyáron megmérték, és a legnagyobb kánikulába is az utca és az udvar között vagy jó 5 fok volt a különbség, az udvar hűs javára.
A belső udvar amellett, hogy kedélyesebb és otthonosabb lett, a kialakítása miatt közösségi eseményekre is alkalmas – nem véletlenül így lett megtervezte, hogy az ágyások között egy kis amfiteátrum szerű tér legyen. A legutóbbi lakógyűlést a jó idő beköszöntével például már itt tartották, de decemberben a háznak közös karácsonyfája is volt, ami itt állt a kör közepén.
Az udvar tehát amellett, hogy szép és zöld és klímabarát, arra is kitűnő példa, hogyan tudja egy ilyen akció erősíteni a tulajdonosi szemléletet egy közösségben, és eleve, hogyan tud közösséget teremteni, hiszen a kert óta van Facebook csoportja is a háznak.
A Budapest100 alatt szombaton tudtok ide ellátogatni, a programok között lesz pop-up kiállítás a házról és a környékről a ház előterében, meserádió kicsiknek és nagyoknak, amikor egy volt rádiós mesét olvas, illetve vezetett házbejárás is – Ismerd meg a házat! Beton helyett zöld – címmel.