Az idei számok a tavalyiaknál is megdöbbentőbbek.
Megkezdődött a futómuskátlik kihelyezése a XIII. kerület közterületeire, jelentette be az önkormányzat.
Az idei számok a tavalyiaknál is megdöbbentőbbek, akkor több mint 17 ezer tő muskátlit telepítettek,
- idén 1099 oszlopra,
- 6291 cserépbe cserepenként 3-3, tehát összesen
- 18873 tő muskátlit ültetnek ki.
A beszámolójuk szerint tavaly kísérletképpen az újlipótvárosi Victor Hugo utcában összesen 26 oszlopon, 78 cserépben borostyánt is kihelyeztek, hogy legyen zöld növény, ami télen is gazdagítja az utcaképet.
A kísérlet azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mert az épületek között megrekedt hő miatt a rendszeres öntözés dacára is alulfejlettek és csúnyák maradtak a növények.
A borostyánok helyett
ezúttal kúszó rozmaringot (360 tő) helyeztek ki,
mert „ez egy mediterrániumban őshonos, szárazságtűrő és magas fényigényű örökzöld, mely kúszó habitusával és jellegzetes, markáns illatával nagyobb eséllyel élhet túl”.

A növekedése ugyan nem túl erélyes, cserébe viszont várhatóan a téli időszakban is dísze lehet majd a közterületeknek.
Az önkormányzat 2023-ban egyébként november elején gyűjtötte be a muskátlikat, és néhány nappal később, ahogy több kerületben is volt már muskátlimentésre példa, 1500 cseréppel szét is osztott belőlük.
A 2025 februárjában elfogadott, 2025-2029-es időszakra szóló zöldterületi fejlesztési terveket összefoglaló AngyalZÖLD 4.0 nevű stratégiából kiderül egyébként, hogy az önkormányzatnál is tisztában vannak vele, hogy a muskátlik kihelyezése
nem tartozik a legfenntarthatóbb zöldítési módok közé.
Mint írják, a céljuk a biodiverz évelőágyások területének további fokozatos növelése, és ezzel párhuzamosan az intenzív fenntartású egy- és kétnyári felületek (közöttük a cserepes muskátli kiültetések) csökkentése, úgyhogy a tendencia a következő években megfordulhat, és egyre kevesebb muskátlit ültethetnek ki.
A célok között szerepel többek között az automata öntözőhálózattal ellátott területek bővítése, a kerületi zöldhálózat ökologikus üzemeltetésére minél újszerűbb módszerek tesztelése, valamint a vízfolyások és a vízfolyások menti parti sávok ökológiai szerepének erősítése.
Mint írják, nemcsak a 10 milliméter magasságúra lenyírt, smaragdzöld pázsit lehet szép, hanem egy százszorszépekkel, pitypangokkal, pipacsokkal és
vadvirágokkal teli, középmagas természetes gyep is,
melyet évente kettő, három alkalommal nyírnak.
Az extenzív gyepgazdálkodás révén a városi növényvilág, az ezzel táplálkozó rovarvilág, valamint a rovarokkal táplálkozó madárvilág számára biztosítanak növekvő életteret.