Elkezdődött a dolmányos varjak májusi fiókareptetési időszaka, és ilyenkor a szülők különösen védelmezik a földön ügyetlenkedő fiókáikat.
A szülők ilyenkor a fészket elhagyó, de még ügyetlen és gyakran nem teljesen röpképes fiókáikat védelmezik, magyarázza a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
A viselkedést már az is kiválthatja, ha az ember néhány méterre megközelíti az egyébként nem is látható fióka rejtekhelyét.
Ezekből az esetekből születnek aztán a megmagyarázhatatlannak tűnő madártámadásokról beszámoló hírek.
Az egyesület azt írja, a támadó madarak esetében hasonlóan kell eljárni, mint a nekünk rontó kutyák esetében: forduljunk szembe az állattal (ne fussunk el), karunkat széttárva mutassuk magunkat sokkal nagyobbnak és félelmetesebbnek.
A rámenősebb varjak, szarkák, sirályok esetében
nyugodtan használjuk a kezünk ügyében lévő szatyrot, kézitáskát, könnyű hátizsákot, kabátot, esernyőt.
A Varjúház nevű madármentő alapítvány viszont azt tanácsolja, ha úgy érezzük, valahonnan el akarnak kergetni minket, akkor egyszerűen menjünk el onnan, és pár napig ne is járjunk arra. Ha a madár felénk repül, ne nézzünk az irányába, hanem nézzünk lefelé, és siessünk el.
A dolmányos (Corvus cornix) vagy szürke varjú mérete 44–52 centiméter, szárnyfesztávolsága 84–100 centiméter, súlya 540–600 gramm. Teste szürke, a feje, a torka, a szárnyai, a farktolla és a combjai feketék. Csőre vastag és fekete. Az életmódja sikeresen alkalmazkodott az emberi környezethez, mint itt írják, igazi opportunista madár, a városokba beköltözve
kitűnően kihasználja az emberi életmód nyújtotta lehetőségeket: például előszeretettel kukázik, ami városszerte problémát jelent.

A FKF Köztisztasági és a FŐKERT Kertészeti Divíziók szakemberei ezért 2022 májusában teszt jelleggel 20 hulladékgyűjtőre fedelet szereltek fel a Népligetben, a Tabánban és a Horváth kertben. Már a tesztüzem ideje alatt jelentősen lecsökkent a madarak által széthordott hulladék mennyisége, ezért még abban az évben, 2022-ben további több mint 500 edényre szereltek fedelet. Ezek között volt a Gellért-hegy, a Margitsziget, a Népliget, a Tabán, a Feneketlen-tó környéke, a Horváth- és a Gesztenyés Kert.
2023-ban tavaszán ezt azzal folytatták, hogy a Városmajorban, a Szilágyi Erzsébet fasoron, a Hajógyári szigeten és a Budai Várban újabb 200 kukát láttak el fedéllel.
A dolmányos varjú fészekalja 4-6 tojásból áll. Csak a tojó kotlik, a hím ezalatt őrködik és eteti párját. A fiókák néhány nap eltéréssel, 18-20 nap inkubációs idő eltelte után kelnek ki. A fiókák gondozása a szülők közös feladata. Az egy hónapos fiatalok már elhagyják a fészket, de még sok ideig összetartanak szüleikkel. A fiókareptetési időszak tehát, ismételjük még egyszer, május-június között tart.
Soproni Tamás terézvárosi polgármester arra figyelmeztetett, hogy
Zichy-Teréz körút kereszteződésénél lévő fán tudnak egy fészekről, az arra járók mindenképpen legyenek résen.
Az első kerület pedig arról szokott beszámolni, hogy a Tabánban, a Tóth Árpád sétányon és a Vérmezőnél lehet leggyakrabban varjakkal találkozni.
(Kiemelt kép: Soproni Tamás facebook oldala)