KULTÚRA

Az adományod teszi teljessé! – a cél a független előadóművészet megmentése


Mennyi egy táncos próbadíja? És egy produkciós ház egy négyzetméterére eső rezsi ára? Egy átlátható és fenntartható adományozási és pályáztatási rendszeren keresztül a Független Előadó-művészeti Alappal a független színházi, táncművészeti, cirkuszi, báb- és színházi nevelési terület résztvevőit lehet támogatni.

A cél Budapest kulturális sokszínűségének megőrzése, az alkotók és helyszínek fenntartható működésének biztosítása, ezért a FESZ és Budapest Főváros Önkormányzata közös projektjeként létrejött a Független Előadó-művészeti Alap (FEA).

A FEA célja, hogy átlátható és fenntartható adományozási és pályáztatási rendszeren keresztül támogassa a független színházi, táncművészeti, cirkuszi, báb- és színházi nevelési terület résztvevőit. Ez a rendszer arra épül, hogy a közösségi és önkormányzati támogatások együttesen növeljék a rendelkezésre álló forrást. Az átláthatóságot és a szakmai döntéshozást a FESZ és a Pro Cultura Urbis Közalapítvány (PCU) garantálja a tanácsadói testület és a megfelelő pályázati eljárás kialakításával.

Hogyan működik az adományozási rendszer?

A Független Előadó-művészeti Szövetség  gyűjti az adományokat a FEA-n keresztül és az összegyűjtött adományokat átutalja a Pro Cultura Urbis Közalapítványnak. Valmint ők dolgozzák ki az átlátható pályázati rendszert és létrehoz egy tanácsadói testületet a döntéshozatal támogatására.

Budapest Főváros Önkormányzata egy 50 millió forintos alaptámogatást biztosít – és ami újdonság, hogy minden adományozói forintot megdupláz, 100 millió forintos keretig.

Az alapról itt olvashatsz bővebben és adományozni is itt tudsz.

A támogatási rendszerre azért is van nagy szükség, mert ahogy tavaly is írtuk, egyre kevesebb pénz jut a budapesti független színházaknak. A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) 2022-ben még 1,26 milliárd forintra írta ki a pályázatot, 2023-ban 850 millió forintra csökkentették ezt az összeget, ezekből a pénzekből a budapesti független színházak működési támogatására pedig így áldozták az évek alatt: 2022-ben 533,5 millió, 2023-ban 315 millió, tavaly pedig mindössze 286 millió forint jutott nekik, azaz két év alatt majdnem 50 százalékkal csökkentették a keretösszeget.