Mennyire romlik le az állapota télen, melyik része szorul a legnagyobb felújításra, és mi történik ilyenkor, amikor már látható távolságon belül van a nyitás?
Kimentünk a Rómaira, hogy megnézzük, mi van ilyenkor a medencékben – vezetőnk Hudacsek László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei műszaki osztályvezetője osztotta meg velünk a belső titkokat.


A Római strand időjárástól függően, de nagyjából szeptember 15-e környékén bezár, utána kezdődik meg a hely úgynevezett téliesítése. Azok az emberek, akik itt dolgoznak, előkészítik a medencéket, leengedik a vizet, a szifonokat leszerelik, hogy ne legyen benne víz, ne okozzon kárt. A medencék túlfolyóit leterítik fóliával, kicsi vizet hagynak a medencében, hogy ne tudjon felfagyni a burkolat. Marad egy vagy két kertész és a gépészek – ők 24 órás szolgálatot adnak – ami gyakorlatilag a felügyeletét képezi a fürdőnek, hogy idegenek ne jöjjenek be. Aztán ahogy beköszönt a hideg, sokáig nem történik semmi, de aztán január 28-án egyszer csak el kell kezdeni a strandfelkészítést, legalábbis a felkészülést a felkészítésre. Egy strandfelkészítési bejárást úgy kell elképzelni, hogy a műszaki csapat elindul a központból egy nagy dossziéval, fehér lappal, végigjárják a strandokat, és megkérdezik az ottani vezetőket, hogy mit kellene csinálni – a Római esetében ez idén március 28-án volt.

Mi került a Római listájára?
A műszakiak végigjárták a területet és összeírtak 23 feladatot, amit meg kell csinálni a Rómain. Ezt visszaküldték a fürdővezetőnek, hogy nézze meg, benne van-e minden. A listát megkapja a beruházási osztály is, a feladatokat pedig kiosztják a BGYH saját, 35-40 fős karbantartó brigádjának, ha a helyi műszak nem tudja megcsinálni. Aztán ezeket a munkákat beárazzák, és lesz egy összesítő: abból kiderül, hogy 2025-ben, márciustól a júniusi nyitásig a BGYH 207 millió forintot tervez költeni az összes fürdőre strandfelkészítés címen. A Rómaira ebből idén 19 millió 350 ezer forintot szánnak.

A Rómait érintő feladatlista egyebek mellett ilyen típusú munkákat tartalmaz:
- Kabintető bontása vagy helyreállítása. Van két kabinsor, amit már nem használnak, az egyiket bontani kell, a másikból viszont a fürdő szeretne raktárat csinálni.
- A kerítésmázolást szeretnék elkezdeni az utcafronton, mert rozsdás, (ez esztétikai probléma), az első 400 métert tervezik idénre.
- A kabinsor mellett van egy vizesblokk, ahol tetőt kell cserélni.
- Burkolatok javítása, női vizesblokkban fémszerkezet-mázolás, szauna bejárati üvegajtó javítása.
- Kért a fürdő 7 reflektort, mert az éjszakai takarításnál meglévő világítás nem elégséges.
- A strandmedence járófelületét javítani kell.
- Gofri büfé melletti vizesblokk födémjavítása.
- Öltözőben lábazat-, vakolatjavítás, tükrök cseréje.
- Parkolónál egy átjáró-kapu kialakítását kérték, ugyanitt egy vízelvezető vályúra kérnek egy fémlemezt, hogy az autóknak ne kelljen belehuppanni a lyukba.
- A fitneszgépek felülvizsgálata is a listán van, de az már elkészült.
Ezek és ilyen jellegű feladatok azok, amiket meg kell oldani nyitásig, vagyis a családi napig. A családi nap az, amikor a fürdő dolgozói egy napra megkapják a rómait, csúszdáznak, meg pancsolnak, azt csinálnak, amit akarnak. Ez a tesztnap is egyben, próbaüzem, amikor ennek vége van, utána kezdődik a szezon. Ha a gyerekmedencében lévő hajón nem működik a vízágyú, az nem itt derül ki, hanem a családi nap előtt, az úgynevezett biztonsági bejáráson. Ez a nyitás előtt egy héttel történik, amikor végigmennek még egyszer a listával, megnézik, hogy mi készült el, illetve ami nem készült el, az veszélyezteti-e esetleg a vendégeket, mert akkor van még egy hét azt SOS megcsinálni.

Van az elvégzendő feladatok között prioritási sorrend?
A feladatok közt idén azért nincs sorrend, mert a fürdővezető minden mellé egyest írt, vagyis mindennek el kell készülnie. Van viszont egy dolog, ami ezen a feladatlistán nem szerepel, de nagyon fontos. A Palatinus után a második legnagyobb területű strand a Római, úgyhogy három hete két kertész állandóan kint van terepen és csinálja a kertet, gondozza a környéket, mindezt azért, hogy nyitásra minden a megfelelő állapotba kerüljön. Füvet nyírnak, összeszedik a maradék lombot, az ágyásokat nézik, kirakják a télire elrakott leándereket, virágot ültetnek, a kis halastavat is rendberakják. A Római egyébként saját maga komposztálja a keletkező zöldhulladékot.


Hogy tisztul meg például az úszómedence?
Aki minden évben ezt csinálja, az tudja, hogy 64-et kell tekerni a csapon az úszómedence leengedéséhez. Míg feltölteni 5-6 órába is beletelik, a leengedéshez 1-2 óra elég – mondja el Rudi, a szakember tekerés közben. Ki kell söpörni és miután falevéltiszta, utána jön a medence vegyszeres kezelése, aminek eredményét a cég saját laborja is ellenőriz. Amikor “mi azt mondjuk, hogy na, ez most már tényleg tiszta”, akkor jönnek a hatósági labortól egy újabb kör ellenőrzésre. Speciális szűrőtáskákkal készül a medencékbe szánt kristálytiszta víz, a fotók nyilvánvalóan az ébresztés előtti állapotot mutatják, a zöldmoszatos ökoszisztémának véget vet a hamarosan induló strandszezon.




A csúszdákkal sok munka van?
A csúszdák nagy felújítása tavaly megvolt, tehát idén csak úgynevezett üzembehelyezésre van szükség. Meg kell nézni, hogy a téli leállás alatt az illesztéseknél volt-e valami kipergés vagy valami probléma. Lesz egy külső takarítás a zárt csúszdán, az azért nem szerepel a listán, mert arra van külön szerződés – a partner csak jön és megcsinálja. Egyébként ettől függetlenül mindegyiknek: csúszdának, játszótérnek és ahol van, fitneszparknak rendszeresen van biztonsági felülvizsgálata. A játszótereknek három évente kell, a csúszdáknak két évente, a gyerekcsúszdáknak évente. Ez azért nincs a listán, mert ez annyira alapnak számít, hogy ezt becsukott szemmel is tudják a kollégák.
(Kiemelt kép: Gallov Adrienne/Énbudapestem)