Mostantól lehet jegyet váltani arra az időgépre, ami a monarchia legszínesebb, élettel teli, mégis emberközeli műfajába, a plakátkultúrába enged betekintést egy cirkalmas, szecessziós szűrőn keresztül.
- Nem sok olyan kiállítás nyílik, aminek első benyomásai a legszebb Mucha képek mellett Lautrec litográfiái és Klimt antik görög grafikái lehetnek – és ezzel a nyitással egyáltalán nem lövik el az összes puskaport a szervezők.
- A 2022-es Art Deco-kiállítást összeállító csapatának köszönhető a jelenlegi szecessziós plakátkiállítás is – és az elvárásaink nyugodtan lehetnek újra óriásiak.
- A kiállítás esszenciája egyben a szecesszió lényege is: a stílus művészei az élet minden területén nyomot akartak hagyni, legyen az épület, plakát, faragott támlájú szék vagy kávéfőző. Az (alkalmazott) művészet így a saját otthonában is elérte a közönséget.
Kép: Csapó Ádám/Énbudapestem - Útban a kiállítás felé figyeld meg, milyen óriásplakátok vannak a városban! Nézd meg mit reklámoznak, keress bennük művészi értéket, keress bennük művészi szándékot! Kérdezd meg magad, hogy egy keretben kitennéd-e bármelyiket otthon a faladra! Aztán, ha megérkeztél a Nemzeti Galériába, menj be szecessziós plakátokat nézegetni, és tedd fel magadnak ugyanezeket a kérdéseket!
- Nyugodtan egyenlőségjelet lehet tenni a nemzetközi és a magyar művészek munkái között. Faragó Géza plakátjai egyértelműen a kiállítás egyik fénypontjának számítanak, semmilyen irányba nem lógnak ki a tőlünk nyugatabbra alkotók művei közül. Ennek nyilván az is az oka, hogy a XIX-XX. századfordulós Magyarországa sem volt távol a nyugat-európai országoktól, sem kulturálisan, sem gazdaságilag.
Kép: Csapó Ádám/Énbudapestem - A kiállítás kiállítása is gyönyörű, jó, hogy a szervezők nem elégedtek meg azzal, hogy a fantasztikus műveket kis leírással fehér falakra akasztják, hanem a tematikus termeket színekkel is elválasztják egymástól, az egyes szekciók címeit pedig gyönyörű betűtípusokat használva írták ki a falra.
- 100 évesnél is idősebb, gyönyörű minőségű plakátokat lehet látni, és ne kopott, szakadt fecnikre számítsunk a plakát szó hallatán, a szecesszió fantasztikus színhasználata eredeti pompájában élvezhető a kiállított műveken.
- A Wes Anderson színpalettájára rímelő és a kalligráfiát tanító tiktok-videók korában korszerűnek tűnik egy ilyen kiállítás, egy gen Z vagy egy alfa generációs is érteni és élvezni fogja, nyugodtan el lehet őket hozni vagy küldeni.
- Pár héten belül mindenki erről a kiállításról fog beszélni, ezt már most látni lehet. Ilyenkor két dolog történhet: vagy kimaradunk minden, a kiállítás érintő beszélgetésből, mert nem tudunk hozzászólni, vagy elmegyünk most, amikor még alig látta valaki, hogy a következő beszélgetésben mi ajánlhassuk másoknak. Így lehet bárkiből kultúrinfluenszer.
- Az időszaki kiállítások belépőjegyével az adott napon nyitva tartó állandó kiállítások és a kabinet kiállítások is látogathatók.

A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek részeként megnyíló, Az Élet művészete - Szecessziós plakátművészet és tárgykultúra Magyarországon (1895-1914) című kiállítás a korszak plakátművészeti és reklámgrafikai alkotásai mellett a közéjük rejtett, századfordulós használati tárgyakon keresztül idézi meg a szecessziós korszellemet.
Jegyeket és időpontot a kiállításra itt lehet online foglalni.