KULTÚRA

Örökbe lehet fogadni egy józsefvárosi közterületet


Ha valaki szeretné, ha a házhoz közeli betoncserépben színes virágok nyílnának, nem pedig csikktartóként funkcionálna, és még felesleges energiája is van, akkor eljött az ideje! A fáradozásaiért a józsefvárosi önkormányzat még fizetni is fog.

A VIII. kerületi önkormányzat 2025-ben is kiírja

Fogadj örökbe egy közterületet! nevű pályázatukat,

aminek keretében, mint itt is írják, a pályázókat a Józsefvárosi Önkormányzat egy évre támogatja a közelükben lévő vagy működésükhöz köthető közterületek megtisztításában, zöldfelületek rendbetételében, gondozásában, fejlesztésében, és a rendezett állapot folyamatos fenntartásában.

A pályázatra jelentkezéskor a pályázó személy vagy szervezet meghatározza, hogy mely közterületen milyen feladatok elvégzését tudja és szeretné vállalni. Az önkormányzat felhívja a figyelmet, hogy célszerű a lakóhelyhez, működési helyhez, telephelyhez közel eső közterületet választani.

Örökbefogadónak jelentkezhet 18. életévét betöltött magánszemély, józsefvárosi társasházak vagy lakásfenntartó szövetkezeti ház, józsefvárosi székhellyel és/vagy telephellyel rendelkező szervezet, valamint józsefvárosi intézmény.

Az önkormányzat tájékoztatása szerint az igényelhető támogatás legmagasabb összege 300 ezer forint, közösségi komposztáló kialakítása esetén 700 ezer forint. A támogatás formája vissza nem térítendő pénzbeli támogatás. Az örökbefogadás időtartama a Támogatási Szerződés megkötésétől számított egy év. A megítélt támogatási összeg folyósítása utófinanszírozással történik.

A pályázatra 2025. június 30-ig lehet jelentkezni

személyesen az Ügyfélszolgálati és Pályázati Irodán (1082 Budapest, Baross utca 66-68.), postai úton: Józsefvárosi Polgármesteri Hivatal Társadalmi Kapcsolatok Ügyosztály Ügyfélszolgálati és Pályázati Irodájára (1082 Budapest, Baross u 63-67. III. em. 310.), elektronikus úton magánszemélyek részéről a https://epapir.gov.hu oldalon, egyéni vállalkozók, gazdasági társaságok a Cégkapun keresztül.

Az önkormányzat felhívja továbbá az érdeklődők figyelmét, hogy az adott közterületen haszonnövényt (például paradicsomot, paprikát, burgonyát stb.) nem lehet ültetni, és hogy amennyiben a pályázónak az érintett közterület fejlesztése érdekében közterületi hulladékgyűjtő edényre és/vagy csikkgyűjtő edényre lenne szüksége, azt nyugodtan jelezze.

Amennyiben pedig az örökbefogadott területen a rendszeres gondozást, tisztántartást megelőzi egy kisebb mértékű felújítás (ültetés, talajcsere, füvesítés stb.) vagy kisebb átalakítás, akkor azt a munkálatok közül elsőként kell elvégezni, a támogatási szerződésben meghatározott határidőn belül.

Az önkormányzat 2022 nyarán indította el a pályázatot, miután úgy érezték, hiába kezelik kiemelt feladatként a köztisztaságot, állítanak szolgálatba több takarítógépet, kukát, végeztetnek egyes útszakaszon napi többszöri takarítást, nem érik el a kellő eredményt. Mint írják, „szemét és a kosz ellenáll, nem átall újra és újra visszatelepülni a köztereinkre, mintha teremne”.

Pikó András ennek kapcsán kijelentette, hogy a köztisztaság közös felelősség,

a szemét ugyanis nem magától terem, azt valaki eldobja. 

Ahogy a kerületi lap fogalmaz, 2022-ben kedvcsinálóként rukkolt elő a kerületvezetés a pályázat ötletével. A program első évében máris hat pályázó vállalta, hogy hat területet gondozásába vesz.

A pályázható keret eredetileg 200 ezer forint volt, amit 2024-ben emeltek fel. Ahogy ugyanis Erőss Gábor alpolgármester a közgyűlés előtt elmondta, az addigi tapasztalatok azt mutatták, hogy a közterületek örökbefogadása sikeres projekt, köszönhetően a helyi lakosok aktivitásának és az önkormányzatban dolgozók munkájának.

Horváth
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

Nemcsak a pályázható keretet növelték, hanem többféle dologra lehetett pályázni: a kerületi köztereken túl fővárosi fenntartású köztereket is örökbe lehetett már fogadni pályázat útján. A programot ellenszavazat nélkül támogatta a józsefvárosi közgyűlés.

Ahogy a Telex egy 2024-es cikkében felidézi, Pikó egyébként már 2019-ben, még polgármesterjelöltként arról beszélt, hogy a józsefvárosiak a köztisztaságra a legérzékenyebbek, és mint akkor írták, ez azóta sem változott.

A polgármester arról beszélt, hogy szerinte tisztább a kerület, mint volt 2019 előtt, ám hiába költ az önkormányzat azóta kétszer annyit a közterületek takarítására, a lakosság mégsem érzékel érdemi javulást ezen a téren. Szerinte

ehhez szemléletváltásra lenne szükség,

ami viszont még nem történt meg. A közterületek takarítása ugyanis nem egyedül az önkormányzat feladata, a társasházaknak, a magánszemélyeknek és a fővárosi önkormányzatnak is van felelőssége ebben.

Nem véletlenül hirdették meg már 2022-ben azzal a szöveggel a programot, hogy ha valaki szeretné, hogy ha kedvenc közterületén kevesebb csokoládéspapír hánykódna szanaszéjjel, ha a szívesen látogatott kutyafuttatója ápoltabb lenne, ha a házhoz közeli betoncserépben színes virágok nyílnának, nem pedig csikktartóként funkcionálna, és még felesleges energiája is van, akkor eljött az ideje, az önkormányzat még pénzt is ad érte!

Borítókép: Kovács Krisztina/Józsefvárosi Újság