NAPKÉPE

Ma van a kommunizmus 100 millió áldozatának emléknapja


Február 25-e immár 25. éve a kommunizmus áldozatainak emléknapja, megtartását az Országgyűlés 2000. június 13-án rendelte el.

A Független Kisgazdapárt főtitkárát, Kovács Bélát, 1947. február 25-én a Magyarországot megszálló szovjet erők jogerős magyar bírósági ítélet, vagy hazai rendőrségi eljárás nélkül letartóztatták a kommunistákkal szembeni kiállása miatt. A Szovjetunióba hurcolták, ahol nyolc évet töltött fogságban, a Gulagon, majd később börtönben. Ez az aktus volt az első a hivatalosan is beazonosítható több millióból, amikor a kommunista párt kiiktatta azokat, akik ellenszegültek a politikai berendezkedés és ideológia elfogadásának.  Az eset nemzetközi szinten is példátlannak számított, és mint ilyen, a demokrácia és a szabadságjogok semmibe vételének jelképévé vált.

Fortepan
Kép: Klausz Ádám/Fortepan

1997-ben jelent meg A kommunizmus fekete könyve, ami a Szovjetunió, Kína, más ázsiai országok (Koreai Népi Demokratikus Köztársaság, Vietnám, Laosz, Kambodzsa), Kelet-Európa, valamint a harmadik világ kommunista jellegű politikai berendezkedésű országaival foglalkozik. A kommunizmus áldozatainak számát ezekben az országokban összesítve 100 millióra teszi.