Ha úgy érzed, eljött az idő: több mint 250 gyűjtőhelyre, vagy a kukák mellé viheted a karácsonyfádat. De előtte szedd le róla a szaloncukrokat, díszeket, a talpakat. Hogy mi lesz a fák sorsa? Elmeséljük.
Vízkereszt, vagyis január 6-a után kerül a fővárosi utcákra a mintegy 500-600 ezer karácsonyi ünnepekkor „kiszolgált” fenyőfa az FKF Hulladékgazdálkodási Divízió tapasztalatai szerint. Az úgynevezett kihelyezési dömping általában egy-másfél hónapig tart.
Ha elérkezettnek látod az időt, több lehetőség közül is választhatsz: a több mint 250 kijelölt gyűjtőhely bármelyikére elviheted, vagy a háztartási hulladékos kukák mellé, jól látható helyre teheted a kiszolgált karácsonyfádat – derül ki az FKF közleményéből. Ebben felhívják a figyelmet arra, hogy a fákat úgy tegyük ki, hogy azok ne akadályozzák a gyalogos-, bicikli- és gépjárműforgalmat.
Az FKF arra kér, hogy közterületeken ne dobd el a fát, mert ezzel mások biztonságát és a főváros tisztaságát veszélyezteted. A tűlevelűekről a díszeket, a csillagszórókat, a szaloncukor-kampókat és elsősorban a talpakat távolítsátok el!
A kijelölt gyűjtőpontokról vízkereszt után, naponta átlagosan 12 fenyőfa járat szállítja el a karácsonyfákat. A gyűjtőhelyek listáját itt találod!
A fenyőfajáratokkal párhuzamosan a lakóingatlanoktól a jól ismert kommunális hulladékszállító gépek gyűjtik össze a kiszolgált örökzöldeket, szükség esetén külön járművek is besegítenek a nagyméretű fák elszállításába.
A fenyőfajáratok a fákat a Fővárosi Hulladékhasznosító Műbe szállítják. Ott felaprítják őket, összekeverik a kommunális hulladékkal és úgynevezett termikus hasznosítás lesz a sorsuk, vagyis több tízezer budapesti háztartás számára biztosítanak majd környezetbarát távhőt és villamos energiát.
Egyébként Budapesten egész évben keletkező háztartási hulladék mintegy kétharmadát, közel 400 ezer tonna kommunális hulladékot is ilyen módon hasznosítják a Fővárosi Hulladékhasznosító Műben. Ez a technológia jelentős földgáztüzelést vált ki.
A Fővárosi Hulladékhasznosító Mű 2022-ben 32 millió köbméter földgáz felhasználást takarított meg a budapesti távhő előállítása során, miközben környezetbarát villamos energiát is táplált az országos hálózatba.
A létesítményben termelt hőenergia mintegy 76 ezer budapesti lakásba jut el távfűtés és használati melegvíz formájában, az itt előállított villamos energia pedig mintegy 50 ezer átlagos budapesti háztartás éves áramigényét biztosítja.