Tábort szerveznek fiatal lányoknak vagy pszichiátriai betegeknek, lakásokat újítanak fel hajléktalanoknak, jogi tanácsadást adnak rászorulóknak azok a civil szervezetek, amelyek tavaly kaptak támogatást a Fővárosi Szolidaritási Alapból. Idén várhatóan decemberben hozza nyilvánosságra pályázati kiírását a Fővárosi Szociális Közalapítvány. 320 millió forintot osztanak majd szét a pályázó szociális szervezetek projektjeire.
Várhatóan decemberben adja ki önkormányzatok és civil szervezetek számára pályázati felhívását a Fővárosi Szociális Közalapítvány. A Fővárosi Szolidaritási Alap 2023. évi pályázati kiírásának a kerete várhatóan 320 millió forint lesz.
Az alap döntően a lakhatási válsághelyzetek kezelését, az akadálymentesítést, a családi-, párkapcsolati erőszak megelőzését, az áldozatok támogatását, a fogyatékos pszichiátriai és szenvedélybeteg személyek részére biztosított támogatott lakhatás szolgáltatás fejlesztése, a közösségi ellátások fejlesztését támogatja. Erről sajtótájékoztatón számolt be Misetics Bálint, a közalapítvány kuratóriumának elnöke.
A Fővárosi Szociális Közalapítványt 1992-ben alapították. 2014-ig része volt a civil világnak, pénzt adott a szociális és önsegítő szervezetek számára. Az előző fővárosi vezetés azonban később már nem támogatta a szervezetet, az csak 2021-ben indult újra.
Most két fő tevékenysége van: az egyik a Fővárosi Szolidaritási Alap működtetése, a másik egy menekültügyi program. Ez utóbbi az UNICEF révén félmilliárd forintot ad az ukrajnai menekültek segítésére.
A Fővárosi Szolidaritási Alap még a kilencvenes évek közepén (1996) indult. Akkoriban 400 millió, mai árfolyamon kétmilliárd forintot adott a civil szervezetek támogatására. Ám az alap 2002-ben megszűnt és csak tavaly indították újra.
2022-ben összesen húsz pályázatot támogattak, legtöbb pénzt akadálymentesítésre (86,7 millió forintot), lakhatási válsághelyzetek megoldására (81 millió forintot) ítélték oda. Akkor 300 millió forintot osztottak szét a pályázó szervezetek projektjeire. A Fővárosi Szolidaritási Alapnál a kerületi önkormányzatok és intézményeik, valamint a velük együttműködő civil szervezetek pályázhattak támogatásra.
Párkapcsolati és önvédelmi tréning
A NANE - Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen szervezet tavaly a Helyben Nő a segítség programra kapott támogatást. Helyi hálózatot alakítottak ki, önkénteseket toboroztak az áldozatok segítésére – tudtuk meg Dés Fannitól és Mészáros Grétától, a szervezet munkatársaitól.
A hálózat tagjai nemcsak elkísérik az áldozatokat a rendőrségre, de a feljelentés megtételében is segítenek. Emellett úgynevezett „Lázadó lányok tábort” is szerveztek. Az ötnapos napközis táborban egyebek mellett párkapcsolati, önvédelmi témákban tartottak előadásokat a 13-18 év közötti lányoknak.
November 9-én a Kesztyűgyárban önvédelmi oktatást tartanak a 13 éven felüli jelentkezőknek. November 30-án pedig a felnőtteknek szerveznek workshopot jogérvényesítés témában, emellett a tizenéveseknek önbizalmat fejlesztő tréninget szerveznek.
A Soteria Alapítvány is tavaly a nyertes pályázók között szerepelt. Szabó Veronika, az alapítvány munkatársa arról beszélt, hogy ők Horányban szerveztek egy négynapos rekreációs- és élménytábort pszichiátriai betegek számára. A tábor programjai között szerepelt a közös főzés, a karate-bemutató, a művészetterápiás foglalkozás, de indítottak drámapedagógiai csoportot, rendeztek kreatív írás kurzust is.
Lakások hajléktalanoknak
Horváth Vera, az Utcáról Lakásba! Egyesület munkatársa pedig arról beszélt, hogy nyertes projektjük révén öt leromlott állapotú önkormányzati lakást újítottak fel hajléktalanok számára. Ebből kettőt a napokban, egyet pedig novemberben adnak át Kőbányán a beköltözőknek. Elmondta azt is, hogy
az utcai hajléktalanság 6-7 ezer embert érint Budapesten. A hajléktalanszállások nem adnak kiutat az érintetteknek, kevés a szociális bérlakás és alulfinanszírozott a rendszere. Az egyesület célja, hogy minél több ember lakáshoz jusson.
Az Otthon XVI. Alapítvány az értelmi- és halmozottan sérült fiataloknak tart fenn lakóotthont. A tavalyi nyertes projektjük az otthon 200 négyzetméteres tetőtér beépítését célozta, hozzá nemcsak az Fővárosi Szolidaritási Alaptól, hanem többek között a Belügyminisztériumtól és a Demján Sándor Alapítványtól is kaptak pénzt.
Most negyven értelmi sérült jelentkező vár arra, hogy elhelyezzék őket a lakóotthonban. Várhatóan decemberben fejezik be a munkát és végeznek az akadálymentesítéshez szükséges lift beépítésével. A három lakó jövő január és március között költözhetnek majd be.
Jogi kisokos az utcajogászoktól
Az Utcajogász Egyesület is tavaly nyert a fővárosi közalapítvány pályázatán. Puskás Panni, az egyesület sajtósa arról beszélt, hogy ők jogi segítséget adnak azoknak, akiknek nehezen értelmezhető a jogi iratok nyelvezete.
Telefonos tanácsadást is vállalnak, e-mailben is segítik a hozzájuk fordulókat, és minden pénteken délután 3-5 óra között munkatársaik a Blahán várják a tanácsra várókat. Ősszel hét új utcajogászt vettek fel. Tovább képezték a partnerönkormányzatok szociális munkásait, tananyagokat, jogi kisokost írtak. (Róluk itt írtunk bővebben.)
(Kiemelt kép: NANE Egyesület)