Február 23-án nyílt meg a Városháza Parkban Bordás Róbert fotókiállítása , amely a 2008–2009-ben romák ellen elkövetett terrortámadások áldozataira emlékezik.
A Fővárosi Közgyűlés 2024 áprilisában egyhangú döntéssel fogadta el, hogy a romák elleni, 2008-2009-es gyilkosságsorozat emléknapja február 23. legyen. Egy szélsőjobboldali csoport 2009-ben, Tatárszentgyörgyön, ezen napon gyújtotta fel egy roma család házát, és lőttek rá a házból menekülőkre. Az apát, Csorba Róbertet és ötéves fiát agyonlőtték, egy hatéves kislány súlyosan megsérült. Fél éven belül ez már a hetedik hasonló hasonló támadás volt, és a második, ami halálos áldozatokkal járt. A tragédia nyomán a civil szervezetek összefogásából alakult Február 23. Emlékbizottság a Fővárossal és Józsefvárossal közösen szervezte meg már tavaly, 2025-ben is az emléknapot.
Idén Bordás Róbert fotókiállítása a romák ellen rasszista indítékból elkövetett sorozatgyilkosságok áldozatai emléke előtt tiszteleg és egyúttal a közös felelősségre hívja fel a figyelmet: az emberi méltóság és az egymás iránti tisztelet, valamint a társadalmi szolidaritás fontosságára. A kiállítás célja, hogy közösen hajtsunk fejet az áldozatok emléke előtt, és megerősítsük elköteleződésünket az előítélet-mentes, befogadó társadalom értékei mellett.
A kiállítást megnyitó megemlékezésen Karácsony Gergely főpolgármester a beszédét így nyitotta:
„Mit mondanak a mai fiataloknak ezek a helyek: Galgagyörk, Piricse, Nyíradony-Tamásipuszta, Tarnabod, Nagycsécs, Alsózsolca, Tatárszentgyörgy, Tiszalök, Kisléta? Tudják-e, hogy neonáci brigantik találomra támadtak romákra, hogy hat ember meghalt, hogy többen megsebesültek, és tudják-e, hogy ez velünk, a mi életünkben, a mi hazánkban, a mi honfitársainkkal történt? Az, hogy felnő egy nemzedék, amelyik mindezt nem tudja, mert nem emlékezteti rá a hivatalos politika, a magyar közélet egyik legnagyobb botránya.
Közbotrány, hogy Tamás Gáspár Miklós súlyos kérdése még mindig válasz nélküli:
„Hogyan térhet ez az ország derűsen nyugovóra, ameddig a meggyilkolt cigányokat – fivéreinket és nővéreinket – meg nem siratta?”
Azért vagyunk ma itt, Budapesten és több kerületben azért emlékezünk a romák ellen elkövetett gyilkosságok áldozataira, mert biztosak vagyunk benne:az emlékezés és a szembesülés nélkül nem térhetünk nyugovóra."
A megemlékezés kísérő eseményeként a Csak a szél című filmet vetítik a Corvin moziban 2026. február 25-én (szerda), 19:00 órakor. A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
A Ne nyisd ki c. fotókiállítás Finisszázsa március 10-én, 19 órától lesz a Romano Kherben, ahol Bordás Róbert fotóművésszel Rigó Fanni, a Romano Kher munkatársa beszélget.
