NAPKÉPE

Az első budapesti mentőkocsi piros-fehér-zöld volt


1887. április 8-án szokatlan kiállítást rendeztek Budapesten. A bemutatott tárgyak Bécsböl érkeztek és itt is maradtak, mivel ajándékba kaptuk őket. A mintegy száz darabos kollekciót a városháza udvarán állították ki, ahol Kresz Géza, belvárosi tisztiorvos, a hazai mentőszolgálat ügyének élharcosa tartott „tárlatvezetést”.

„Erre megkezdődött a kiállított tárgyak megszemlélése. Csak kettő van köztük, mely nem a Wilczek gróf adománya” – írta Pesti Hirlap, nevezett grófról pedig azt kell tudni, hogy bécsi önkéntes mentőszolgálat legjelentősebb támogatója volt, aki örömmel fogadta és mint láthatjuk, jelentősen támogatta is a magyar mentőszolgálat megalakulását. De nézzük tovább, mi mindent küldött a Pesti Hirlap szerint. „Fölötte praktikus a betegszállító kocsi, melyben két, esetleg négy sebesült is elfér.

Nemzeti színűre van festve és a budapesti mentő-egyesület jelvénye díszeleg rajta, épp úgy mint a többi eszközökön, tanúságul ama hálára kötelező előzékenységnek, mellyel a bécsi mentőtársulat a keletkezőben levő budapesti iránt viseltetik.

Odébb városi hordágyak láthatók, melyeknek az a kiváló előnyük, hogy igen könnyűek és ennélfogva nehézség nélkül vihetők. A szomszédságukban látható kolerabordágy egészen elüt az eddig használtaktól. Végig finom sodronyból készült, minélfogva alaposan dezinficziálható (fertőtleníthető – a szerk.) Tábori hordágyakból több példányt is juttatott Wilczek gróf bőkezűsége a mentőegyesületnek. Valamennyi rendkívül csekély helyet foglal el és könnyű szerkezetük mellett tartósak, éppúgy, mint a mellettük látható tábori műtőasztal. A kiállításon, mely éppen megfelel egy mentőtársulati állomás teljes felszerelésének, vannak még amerikai hordágyak, 3 mentőszekrény, nagyobb szerencsétlenségekhez szükséges úgynevezett Petit-lábak, orvosi szerekkel megtelt táskák, székek betegeknek lépcsőkön való hordozására, az első segélyadás tanítására szükséges tanszerek, masépreparátumok, ábrák, samarita-iskola stb. A gondosan és ügyesen rendezett kiállítás megérdemli a megszemlélést”.

Ahogy említettük is, nemcsak kiállításra érkeztek e tárgyak, hanem hétköznapi használatra iső. Mi több, döntő jelentőségben járultak hozzá, hogy Budapesten is megkezdje működését a Budapesti Önkéntes Mentőegyesület, az első mentőszolgálat. Amelyet hivatalosan 1887. május 8-án alakult meg, s két nappal később, azaz a maihoz hasonlóan, május 10-én a gyakorlatban is megkezdte működését. Felvételünk kb. 10 évvel később készült.

Mentőkocsi
Kép: Klösz György/Budapest Főváros Levéltára/Fortepan

 

 

 

--