FRISS

Vörös kód lépett életbe Budapesten is az éjjeli hidegek miatt


A nagy hidegek miatt életveszélyes hosszabb ideig az utcán tartózkodni, a vörös kód életbe lépésével a szociális intézményeknek kötelező a hajléktalan és krízishelyzetbe került emberek befogadása. De ilyenkor figyeljünk egymásra is jobban, aki aki bajba jutott embereket lát az utcán fagyoskodni Budapesten, hívja a Menhely Alapítvány diszpécser szolgálatát a 06-1-338-4186-os telefonszámon!

A Magyar Szociális Fórum legfrissebb adatai szerint tavaly szeptember óta 142-en szenvedtek fagyhalált Magyarországon. Az áldozatok többségét fűtetlen helyiségekben érte a fagyhalál, kisebb részüket a szabad ég alatt. 2023-hoz képest csökkent ugyan a kihűlésben elhunytak száma, de a fagyhalál a megélhetési gondok krónikus tünete, a társadalmi állapotok kirívó mutatója maradt - írják. 

A sorozatos éjjeli mínuszokkal érkező téli hideg miatt hétfő este 20 órától a Belügyminisztérium idén először életbe léptette az úgynevezett vörös kódot. 

Mit jelent ez?

A belügyminisztériumi tájékoztatás szerint a vörös kódnak két fontos célja van: felhívja a társadalom figyelmét a rendkívüli helyzetre és az ilyenkor érvényben lévő speciális eljárásrend alatt a szociális szektorban a diszpécser jelzése alapján fenntartótól és tevékenységi körtől függetlenül minden szociális intézménynek kötelező a hajléktalan vagy bajba jutott emberek befogadása.

Budapesten több fővárosi cég és szervezet is segít a hajléktalan élethelyzetű embereken, a szociális ellátórendszer tagjai mellett, mint a BMSZKI, például BKK diszpécserközpontjának jelzése nyomán is rövid idő alatt tudnak segíteni a krízisbe került embereken.

A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint az éjjeli menedékhelyek kihasználtsága jelenleg Budapesten 84 százalékos, tehát van férőhely. Viszont a téli krízisellátásban nagyon fontos szerepet játszanak a budapestiek is: az utcai szociális munkások gyakran lakossági bejelentések nyomán értesülnek arról, ha egy fedél nélkül élő embernek segítségre, elhelyezésre van szüksége.

Mit kell tenni, ha bajba jutott embert látok az utcán?

Arra kérjük a budapestieket, hogy ha segítségre szoruló hajléktalan emberrel találkoznak, értesítsék a Menhely Alapítvány éjjel-nappal hívható diszpécser szolgálatát a (06 1) 338 4186-os telefonszámon!

A hideg időben a hajléktalan emberek mellett azok a budapestiek is veszélyben lehetnek, akiknek az otthonukban van hideg, különös tekintettel az egyedül élő, idős polgárokra. Vigyázzunk azokra a szomszédainkra, ismerőseinkre is, akik esetleg nem megfelelően fűtött lakásokban élnek!