KÖZÉLET

Áldozatsegítő lakásokat adtak át Óbudán


Egy olyan innovatív szolgáltatási modellt szeretnének kidolgozni, amely más kerületekben és településeken is bevezethető, hogy minél több áldozat kapjon esélyt az újrakezdésre.

A fővárosi szolidaritási alapból elnyert pályázati támogatással III. kerületi önkormányzat ún. áldozatsegítő lakásokat adott át a közelmúltban, hogy a partnerkapcsolati és családon belüli erőszak áldozatai – és szükség esetén családtagjaik – kényelmes és biztonságos otthonra lelhessenek.

Ahogy az átadás kapcsán Turgonyi Dániel, egykori alpolgármester, az önkormányzat áldozatsegítő programjának elindítója, jelenlegi szociális és áldozatvédelmi tanácsnok elmondta,

bár a kérdés, hogy valaki miért marad egy bántalmazó kapcsolatban, összetett, azért jelentős szempont többek között, hogy nincs mögöttük egy olyan támogató közeg, amely segíthetné az újrakezdést, hogy nulláról újra tudja építeni az életét.

„Különösen nehéz ez, amikor valaki gyerekekkel vagy idősként kényszerül menekülésre” – tette hozzá. Ennek a problémának a megoldásához kívánnak segítséget nyújtani a projekten keresztül.

„Az áldozatsegítő lakások és a hozzákapcsolódó támogató védőhálók a hiányzó elemei az érintettek megsegítésének, hiszen ezek révén az áldozatok védelmén túl a talpra állásukhoz is hozzájárulhatunk” – magyarázta a tanácsnok.

A lakásokban eltöltött fél-egy év során ugyanis az áldozatokat jogi konzultáció, pszichológiai támogatás, háztartásvezetési és munkaerőpiaci tanácsadás is segítik majd a visszailleszkedésben

Az átadáskor Szalai-Komka Norbert, az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ intézményvezetője is azt emelte ki, hogy a több szakma összefogásával állnak majd a frissen beköltözők mellé, hogy személyre szabottan és az élet lehető legtöbb területére kiterjedő támogatást nyújthassanak.

A kerületi önkormányzat a Fővárosi Szociális Közalapítvány (FSZKA) 2023. december 14-én meghirdetett, Fővárosi Szolidaritási Alap 2023 című pályázatán elnyert körülbelül 23 millió forintból és az önerőből biztosított további, körülbelül 28 millió forintból három, önkormányzati tulajdonú lakást újított fel.

A lakásokat 2024. október 2-án adták át a kivitelezőnek, 2024. december 12-én zárult le az elkészült lakások műszaki átadás-átvétele, 2025 januárjában pedig bebútorozták és felszerelték a lakásokat.

Ahogy a kerület lapja írja, teljes körű tisztasági festést végeztek, részlegesen kicserélték a külső és belső nyílászárókat, valamint a bejárati ajtókat. A kivitelező cég mindegyik ingatlanban új elektromos hálózatot épített ki, lecserélte a régi burkolatokat, mosdókat, csaptelepeket. Ezt követően az önkormányzat felszerelte a lakásokat új háztartási nagygépekkel, továbbá szekrényeket, ágyakat és kisebb fürdőszobai kiegészítőket vásároltak.

A kerület Áldozatsegítő programja még 2022 októberében indult el Turgonyi Dániel vezetésével a NANE, valamint a Patent Egyesület szakmai segítsége és tanácsadása mellett. Az akkor alpolgármesterként dolgozó Turgonyi

azt mondta, szeretnék elérni, hogy ne a bujkálás, a csendben tűrés legyen az egyetlen lehetősége az áldozatoknak. „Hogy legyen hová fordulniuk, és a rendszer valóban meg tudja és meg is akarja védeni őket.”

Mint magyarázta, nem gondolják, hogy egy ilyen mélyen gyökerező, rendszerszintű problémára varázsütésre megoldásokat találnak, de nagyon komolyan veszik, hogy segítsenek megteremteni annak a lehetőségeit, hogy „az áldozatok minél előbb és minél szakszerűbb segítséghez jussanak”.

A program első lépéseiként azt vállalták, hogy érintettek számára ingyenes önsegítő csoportot indítanak a témában jártas szakemberek vezetésével, és minél láthatóbbá teszik kerületszerte, hová fordulhatnak az áldozatok segítségért. „Igyekszünk a rendszer szereplőit, rendőrségi és egészségügyi dolgozókat, a segítő szakmák munkatársait, civileket képzésekkel segíteni, és megteremteni a fórumait a minél szorosabb szakmai együttműködésnek.”

Ahogy az Óbuda újság beszámolt róla, a NANE-vel és a Patent Egyesülettel közösen a jogsegélyezés mellett tartottak workshopokat például az időskori abúzussal kapcsolatban, és a szépségipari dolgozóknak is terveztek képzéseket, „mert egy kozmetikus, egy fodrász jellemzően az a hely, ahol nincsen ott az erőszaktevő, ahol ennek is köszönhetően kialakulhat egy intimebb környezet, és esetlegesen meg tud nyílni az áldozat”.

A lapnak 2024 elején Turgonyi viszont már arról beszélt, hosszú távú céljaik között szerepel egy lakásrendszer létrehozása. „Ha mondjuk a harmadik kerületben valaki áldozattá válik, akkor egy másik kerületben biztonságos lakhatást tudjunk biztosítani számára.” A Fővárosi Szolidaritási Alap 2023. évi felhívásának eredményeit egyébként 2024. májusának elején hirdették ki, ami valószínűleg adott némi lökést az elképzeléseknek.

Az áldozatsegítő lakások átadásakor Béres András alpolgármester mindenesetre arról is beszélt, támogatja, minél budapesti kerület kövesse Óbuda példáját, és működjön velük együtt az érintettek hatékony megsegítésére

Turgonyi is azzal zárta, hogy egy olyan innovatív szolgáltatási modellt szeretnének kidolgozni, „amely más kerületekben és településeken is bevezethető, hogy minél több áldozat kapjon esélyt az újrakezdésre”.

Itt érdemesnek tartjuk megemlíteni, hogy hasonló kezdeményezést indított a kapcsolati erőszak áldozatai számára 2020 őszén „Védett lakások” néven a IX. kerület is. A céljuk szintén az, hogy az állami forrásokból származó, kevesek számára hozzáférhető szolgáltatást megerősítsék, kiegészítsék, és hogy középtávon csatlakozó partnereket találjanak Budapest más kerületeiben és a főváros környéki településeken.

Az eseménynek, ahogy Béres folytatta – aki nemcsak Óbuda-Békásmegyer alpolgármestere, hanem a Fővárosi Közgyűlés tagja is – szomorú aktualitást ad, hogy nemrég újabb halálos áldozatot követelt a partnerkapcsolati erőszak.

A Patent Egyesület – ami a pályázat megalkotásában az óbudai önkormányzat partnere is volt a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) mellett – éppen a napokban, február 8-án szervezett tüntetést, mert Megumi, az V. kerületben meggyilkolt japán nő most is élhetne, „ha azok, akiknek meg kellett volna védeniük őt, komolyan veszik a védelmet”.

Az egyesület beszámolója szerint is több százan gyűltek össze, hogy kifejezzék: „elegünk van a nők elleni erőszakból, a rendőrség felkészületlenségéből és hanyagságából!” Béres ehhez kapcsolódóan azzal folytatta, hogy a hatóságok által rosszul kezelt családon belüli erőszak következtében szinte minden héten veszítünk el nőket, de az áldozatsegítő lakások szerinte olyan pontok lehetnek, amik valós támogatást jelenthetnek. 

(A kiemelt kép illusztráció a III.kerületből, semmilyen más módon nem kötődik a kialakított védett lakások helyszínéhez. Fotó: Képszerk/Berecz Valter)