KULTÚRA

Két galéria, két ingyenes kiállítás – egyik festmény másik fotó, de egyik sem kihagyható


Tudjuk mit csinálsz a héten. Elmész két, egymástól 100 méterre lévő galéria ingyenes kiállításaira, és leesik az állad.

Budapest világváros, de így is ritkán érhet minket olyan élmény, hogy galériákban látható képek felveszik a versenyt a legjobb fizetős kiállításokkal is. Két ingyenes kultúrprogramot ajánlunk, az egyik festmény, a másik fotó, és mégis, van köztük átfedés is.

Kieselbach Galéria – Megtalált képek

A galéria több termében az utóbbi 20 évben váratlanul felbukkant legjelentősebb magyar festményeket mutatják be – ha ennek az információnak nem lennénk a birtokában, akkor kereshetnénk közös nevezőt mi magunk az art deco és avantgárd illetve a Munkácsy, Rippl-Rónai és Csontváry fémjelezte szekciók között. A galériában látható, milliárdokat érő anyagot Molnos Péter, a kiállítás kurátora válogatta, miután több tízezer képet végignézett, az eredmény pedig tényleg elképesztő, ezt a szelekció híre és az utcán álló és bejutni vágyó tömeg is bizonyítja. A kiállítás része egy olyan installáció is, amin megmutatják, hogy a kép megtalálásától kezdve a galéria faláig milyen úton megy keresztül – a restaurálás folyamatát például egy képernyőn követhetjük végig. Az exkluzív gyűjteménnyel azonos című könyv a kiállítás képeivel – és még sokkal több képpel – és történeteikkel pedig megvásárolható a helyszínen és a könyvesboltokban.

Helyszín: Kieselbach Galéria

Cím: 1055 Budapest, Szent István körút 5.

A kiállítás megtekinthető: 2025. február 15-ig, H-V-ig, 10.00-18.00 között

Nem olyan nehéz átkötni a másik kiállításra, hiszen a Virág Judit Galéria első fotós kiállítása csupán 100 méterre található a Kieselbach Galéria Megtalált képek című kiállítástól, másrészt van olyan művész, aki mindkét kiállításon megjelenik.

Virág Judit Galéria – Világsztárok és magyar művészek neves fotóművészek kamerája előtt

Különleges fotókiállítás érkezett a Virág Judit Galériába: különleges, mert ebben a galériában még nem volt ilyen, és különleges, mert a Dior divatház házi fényképészének 60 darab képén – főleg portrén – csupa ismert embert láthatunk, a XX. század celebjeit, akik saját világukban pózolnak a fotósnak. Wilhelm “Willy” Maywald fotóinak alanyait személyesen ismerte, jó kapcsolatban volt velük, például Tamara Lempickával is, aki hasonlóan erős ihletőforrásnak találta ezt a csillogástól és hírnévtől terhelt közeget. A 60 darab fekete-fehér fotón olyan ismertségekre lehet rácsodálkozni, mint Jean Marais színészlegenda, Anouk Aimée francia színésznő, Simone de Beauvoir francia írónő, Marc Chagall világhírű festőóriás, Pablo Picasso festő, Vivien Leigh kétszeres Oscar-díjas angol színésznő és Le Corbusier világhírű építész. A külföldi hírességek mellett egy hazai fényképkollekció is a tárlat részét képezi, ezen olyan magyar alkotóóriások fotóit lehet megtekinteni, mint Munkácsy Mihály, Czóbel Béla, Anna Margit, Victor Vasarely vagy Keserü Ilona.

Helyszín: Virág Judit Galéria

Cím: 1055 Budapest, Szent István körút 5.

A kiállítás megtekinthető: 2025. február 26-ig, H-P 10.00-18.00-ig, SZ-V 10.00-13.00-ig

(Kiemelt kép: VASZARY JÁNOS: Művésztársaság (Kilátás a művész budai műteremházának tetőkertjéből a Királyi palota Hauszman-kupolájára), 1930-as évek. /Kieselbach Galéria Facebook oldala)