KULTÚRA

Így küzd Józsefváros a nyilvános WC-hiánnyal


A Józsefvárosi Önkormányzat január végén jelentette be, hogy 10 vendéglátóhely és közösségi tér csatlakozott a józsefvárosi nyilvános WC-k hálózatához. A bejelentés elsőre lehet, hogy nem tűnik izgalmasnak, miközben reményeink szerint az olvasó is egyetért abban, hogy nem túlzunk, amikor azt mondjuk, ez egy nagyon fontos és észszerű megoldás.

Ahogy az önkormányzat is összefoglalta, a részvételi költségvetés keretében 2023-ban döntöttek arról a kerületiek, hogy a vezetés valósítsa meg a KözWC kampány elnevezésű programot. A kampány lényege természetesen már akkor is az volt, hogy

a kerületi vendéglátóhelyek támogatásért cserébe vállalják, hogy bárkit beengednek a WC-be fogyasztás nélkül, sőt ezt hirdessék is a bejáratnál.

Mint írták, a kampány előnye, azonkívül a nyilvánvaló tényen kívül, persze, hogy több vécé válik elérhetővé, hogy stabilabbá teszi a résztvevők gazdasági működését és javítja a kerület és a vendéglátóhelyek megítélését.

józsefváros
Kép: Józsefvárosi Önkormányzat

A Közösségi Részvételi Iroda koordinálásában először 2024. február eleje és április vége között egy háromhónapos pilot program valósult meg, ahol hat vendéglátóhellyel, illetve közösségi térrel szerződött az önkormányzat, amelyek vécéjét bárki ingyen használhatta, a szolgáltatásért pedig az önkormányzat havonta fizetett a helyeknek. Az önkormányzat 8,4 millió forintot szánt a projektre, aminek később még, látni fogjuk, komoly jelentősége lesz.

A tesztelés jól sikerült, a tesztben résztvevő helyek többsége is úgy látta, a projekt hosszabb távon is folytatható. Mindennek eredményeként 2025 januárjában elindult tehát a Nyilvános Vécék Hálózata program, amihez első lépésben a 10 vendéglátóhely és közösségi tér csatlakozott, tehát máris tízzel több illemhelyet használhatnak, akikre Józsefvárosban járva jön rá a szükség. A listáról ide kattintva lehet tájékozódni.

Ahogy a Józsefvárosi Önkormányzat is írja,

egész Budapesten problémát jelent az ingyenesen elérhető nyilvános illemhelyek hiánya, amely Józsefvárosban sincs másképpen.

A kutyapártos Kovács Gergely épp a 2024. novemberi közgyűlésre hozott egy előterjesztést, amiben felkéri a főpolgármestert, vizsgálja meg, évente milyen összegű költségvetési támogatás nyújtása volna elegendő ahhoz, hogy a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. évente legalább egy modern, a 21. század követelményeinek megfelelő, új nyilvános illemhelyet tudjon létrehozni.

Ahogy az előterjesztésben is írják, nyilvános illemhelyek hiánya olyannyira égető probléma, hogy a közösségi költségvetések ötletpályázatain minden évben nagy számban érkeznek nyilvános WC-k létrehozására irányuló kérések. 2020-ban 128 nyilvános illemhely volt a városban, de csak 91 volt működőképes ezekből.

Mivel határidőnek 2025. év első rendes közgyűlését adták meg, ezért a városvezetés felkészült, és a januári, közgyűlést megelőző, szokásos háttérbeszélgetésén Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója meg is osztott néhány rendkívül tanulságos számot.

Kiss Ambrus beszámolójából kiderült, hogy

a pelenkázóval, automata felmosóval felszerelt vécé telepítése közműcsatlakozás nélkül körülbelül 50 millió forint, a bekötése pedig további 5-10 millió forint.

Az üzemeltetése pedig évente további körülbelül 5 millió forint, azaz 250 forintos használati díj mellett évente 20 ezerszer kell használatba venni, hogy rentábilisan működjön.

width=4000
Közvécé a II. János Pál pápa téren. Kép: Bartha Dorka/Főpolgármesteri Hivatal

Az igazgató elmondása szerint jelenleg egy vécé működik a fővárosban, amit 20 ezernél is többen használnak, a (vélhetően margitszigeti) kaszinónál, általában az évi 6-7-8 ezer használatra már azt lehet mondani, hogy jónak minősül. Ebből sincs azonban sok, a Pünkösdfürdői Parknál és Blaha Lujza téren lévő vécék azok, amiket 7-7 ezerszer használnak, ennél csak mérsékeltebb használati számok a jellemzőek.

A Széll Kálmán téri metróállomás építményében található vécét, ami viszonylag frekventált helyen található, sokat használt mellékhelyiség, tesztként megpróbálták élő erővel, azaz vécéssel működtetni, de az is ugyanúgy közpénzt emésztett fel.

Amikor egy újságíró megkérdezte, nem gondolkodtak-e azon, hogy emeljék a használati díj összeget, Kiss azt mondta, nemcsak pénzügyi, elvi kérdés is, akarják-e egyáltalán rentábilisan működtetni őket.

A főváros inkább abban gondolkodik, hogy olcsóbbak, vagy esetleg ingyenesek legyenek-e a közvécék. Kiss szerint egyébként nem is lehetne rentábilisan működtetni őket.

Mindebből az derül ki, hogy ha a Józsefvárosi Önkormányzat a vendéglátóhelyek bevonásával százmilliókat tud megspórolni, és az illemhelyek fenntartására fordítandó összeggel a helyeket tudja támogatni, akkor nehezen állítható, hogy nem köt jó üzletet. A Józsefvárosi Önkormányzat egyébként 10 forintot kér a saját illemhelyeinek használatáért.

A 2025. januári közgyűlésen egyébként döntöttek arról, hogy miután egy 2024-es közösségi költségvetési projekt keretében felmérték, hol érdemes egy újabb, automata nyilvános WC-t felállítani, 2025. december végéig telepítenek egyet a Jászai Mari térre. A beruházás becsült költsége 61 millió forint (ebből 12,2 milliót a 13. kerület áll).