Minden évben hatalmas várakozás előzi meg ezt az időszakot – türelmetlenül várjuk, hogy mikor jön el a pillanat, amikor a bimbók kipattannak, és teljes pompájukban virágba borulnak a díszcseresznyék. Ma reggel végre teljes pompájában csodálhattuk meg a fasort.
A virágzás csodálatának – akár uralkodói parancsra is – tőlünk keletebbre komoly hagyománya van. Világszerte legismertebb a japán hanami, ami a tradíció szerint a virágzó cseresznyében (sakura) és japán szilvában való gyönyörködés. A Tóth Árpád sétány díszcseresznyéinek rózsaszín fürtjei alatt sétálva mélységesen megértjük ezt a náluk már a 700-as évek óta dívó szokást.
A helyszín egykor a vár védműveinek a része volt, egészen az 1700-as évekig, amikor is – elsőként a mai főváros területén – kettős fasort telepítettek ide. Sétánnyá azonban csak Buda visszafoglalásának 250. évfordulója alkalmából, 1934-36-ban alakították át. Mai nevét majd egy évtizeddel később, 1946-ban kapta Tóth Árpád költőről, aki a közelben lakott. Az egységes japán díszcseresznye fasort mai formájában 2006-ban és 2009-ben ültették.