NAPKÉPE

Elkényeztetett külföldi újságírók a Balaton partján


Hatvan évvel ezelőtt, 1965. július 12-én az Esti Hírlap képes tudósítást közölt arról a különleges balatonszéplaki üdülőről, a Hotel Interpressről, amelyet két hónappal korábban adtak át, és ahová elsősorban külföldi újságírókat vártak – kikapcsolódni.

A korabeli sajtóbeszámolók szerint a „festői környezetben épült, impozáns, kétemeletes, tetőteraszos nemzetközi újságíró-üdülőt” Jean Maurice Hermann, a Nemzetközi Újságíró Szervezet elnöke és titkára, Alekszander Jefremov vették át Siklósi Norberttől, a Magyar Újságírók Szövetségének főtitkárától, és mivel az eseményen elsősorban követségi sajtattasék vettek részt, az országpropaganda mellett diplomáciai okai is lehettek a Hotel Interpress létesítésének.

Az Esti Hírlap tudósítása idején már valamelyest belakták a kacsalábon forgó üdülőt a szerencsés újságírók. „Most a harmadik váltásra készülnek. Eddig mintegy 235 örökké rohanó sajtómunkás pihente ki fáradalmait a magyar tenger partján. Jártak itt csehszlovák, francia, lengyel, NDK-s, osztrák, svéd, nyugatnémet és szovjet újságírók. A parton, az ebédlőben, a bárban öthat különböző nyelven folyik a beszélgetés, ismerkedés, eszmecsere.

Az üdülő vezetősége gondoskodik róla, hogy minden újságíró a számára legmegfelelőbb pihenési módot válassza. Motorcsónak, vitorlás, horgász-, camping-, pingpongfelszerelés áll rendelkezésükre, sőt, aki nagyon kíváncsi a világ híreire – márpedig az újságírók kíváncsi természetűek – táskarádiót vihet magával napi sétájára” – írta az Esti Hírlap. „Az elmúlt  napokban több ízben  volt  alkalmam találkozni,  beszélgetni  a többi szocialista  ország  újságíróival a balatonszéplaki  nemzetközi újságíró  üdülőben, és keleti  kollégáim  megállapították,  hogy Magyarországon a legmagasabb az életszinvonal Kelet-Európában – ismerte el a Szabad Európa tudósítója, ám hozzátette: „Ez nem azt  jelenti, mintha ez az életszínvonal  valóban nagyon magas volna!”

Hotel
  Olasz gyártmány, müncheni rendszám, tetőterasz – A Hotel Interpress 1965-ben Kép: Bojár Sándor/Fortepan

Ha ti is láttok valami érdekeset, küldjétek el a szerk@budapest.hu-ra!