KULTÚRA

Újra látogatható a Jókai-kert a Hegyvidéken


A helyszín jelen állapotánál csak eredete és múltja érdekesebb, hiszen a volt kőbányát maga Jókai változtatta csodálatos kertté, ami ma már természetvédelmi terület.

Jókai Mór 28 évesen az Egy magyar nábob és a Kárpáthy Zoltán regények honoráriumából 2200 forintért vásárolta meg a Svábhegyen az akkor még kőbányának használt, 2 holdas földet, ahonnan már akkor is fantasztikus kilátás nyílt a városra. Hárs-, juhar-, vadgesztenye-, és diófákat ültetett, ezek közül jó néhány még ma is megvan a parkban. Teraszosan alakította ki a kertet, feltöltötte termőfölddel, gyümölcsfákat és szőlőt telepített, konyhakertet létesített, rózsákat nemesített, sőt, ezek öntözéséhez ciszternákat is épített. Ide vonult el pihenni és írni a város zajától, falusias környezetbe – kertművelés közben szerzett tapasztalatairól könyvet is írt, ami Kertészgazdászati jegyzetek címmel jelent meg 1896-ban.

Jókai
Jókai Mór kertjében Kép: Petőfi Irodalmi Múzeim

4 évvel ezelőtt…

… jött a hír, hogy megújulhat a kert és a benne álló Steindl-villa. A fejlesztésekkel egyszerre célozták meg a fennmaradt történeti emlékek megújítását, a természetvédelmet, valamint egy korszerű természetismereti bemutatóhely és rendezvényhelyszín kialakítását. Legalábbis azt, ami menthető volt, hiszen Jókai saját villáját rossz állapota miatt már korábban lebontották és hasonló sor várt a Steindl-villára is, az annak tetőszerkezetét megtámadó gombás fertőzés miatt. Ezt szüntette meg a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága és az önkormányzat összefogása, ezzel lehetővé téve az esetleges felújítást.

Jókai-kert
Kép: Duna-Ipoly Nemzeti Park

2025. május 10.

A Jókai-kertet és az új látogatóközpontot a nagyközönség számára a 2025. május 10-ére szervezett MADARAK ÉS FÁK NAPJA - Az Év Fajai fesztivállal nyitották meg. A Svábhegy egyik legszebb zöldterülete, amely egykor Jókai Mór nyári otthona és alkotóhelye volt, most modern környezetismereti bemutatóhellyé alakult, hiszen a történelmi jelentőségű Steindl-villa is újjászületett, és új kiállítással, rendezvénytérrel és vendégfogadó épületrésszel várja a látogatókat. A villában kialakított Madárország névre hallgató, új kiállítás hazánk különleges madárvilágát és természetvédelmi területeit mutatja be interaktív módon, több mint 300 madárpreparátummal, digitális eszközök segítségével A helyszín egyszerre kínál tudást, élményt és elmélyülést a természet értékei iránt.

Jókai-kert
Kép: Duna-Ipoly Nemzeti Park/Duna-Ipoly Nemzeti Park

A Jókai Mór által ültetett, mára már óriássá fejlődött fák, az író egykori kőpadja és a róla mintázott Anakreón szobor mellett a park megújult kerti útjai, a felfrissített gyümölcsöskert, az új parkolók és kerékpártárolók, valamint a reprezentatív új bejárat mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a Jókai-kert ismét vonzó célpont lehessen a természet és kultúra iránt érdeklődő látogatóknak.

Jókai-kert
Kép: Duna-Ipoly Nemzeti Park/Duna-Ipoly Nemzeti Park

A Jókai-kert látogatásának feltételeiről itt lehet több információhoz jutni.