Összesen tizenkét színház érintett az egy hónapja lejárt finanszírozási megállapodás kérdésében. Bár a kormánnyal egyezségre jutott a Főváros, a megállapodás és a független színházakat támogató közalapítvány sorsáról a soron következő közgyűlés dönt majd.
Április 23-án a szokásos, fővárosi közgyűlést megelőző háttérbeszélgetésén Kiss Ambrus már beszámolt arról, hogy az utolsó simításokat végzik a színházi megállapodáson. A főigazgató akkor a leendő megállapodásról úgy nyilatkozott, hogy az öt színház, amik eddig is a főváros tulajdonában és finanszírozásában voltak (Katona, Radnóti, Örkény, Városmajori Szabadtéri, Trafó), továbbra is megmaradnak és a hét, fővárosi tulajdonú, de állami finanszírozású színház (József Attila, Báb, Kolibri, Madách, Új, Víg és Margitszigeti Szabadtéri) is megmaradnak az eddigi kategóriában. Kiss szerint abban is megállapodnak majd, hogy ahogy eddig is, az állam továbbra is támogatja a független színházakat, a Budapesti Fesztiválzenekart, és megmarad a Centrál támogatása is. Ami azt is jelentené, hogy az új megállapodás nagyrészt az előző meghosszabbítását jelenti majd. Azzal a különbséggel, hogy a főváros az öt színháza esetében 48 százalékkal emelte a támogatás összegét, az állam most átlagosan 28 százalékos emelést hajtott végre a hét színház esetében.
Karácsony Gergely főpolgármester majdnem egy hétre rá, kedd reggel jelentette be Facebook posztjában, hogy
fellélegezhet a fővárosi színházi világ (...) végre sikerült a kormánnyal egyezségre jutni a fővárosi színházak támogatásáról.
A főpolgármester szerint az új megállapodásban azt is elérte a Főváros, hogy a kormány közel a duplájára emelje a fővárosi független előadóművészeti szervezetek támogatását, amelynek elosztásáról továbbra is a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) által kijelölt kuratórium dönt majd.
Ez az összeg egészül ki a fővárosi 150 milliós támogatási kerettel, amit a FESZ-szel közös adománygyűjtési akciókkal igyekeznek majd megduplázni – így lesz elegendő támogatás ahhoz, hogy a független színházak zavartalan működése biztosítva legyen.
A kormánnyal kötött megállapodás és a független színházakat támogató közalapítvány sorsáról a soron következő közgyűlés dönt szerdán, azaz holnap.
A korábban kötött színházi megállapodás az állammal március 31-én lejárt, de az állam az átmeneti időben is biztosította a forrásokat az intézmények számára, tehát likviditási problémákról nem tudnak – erősítette meg a főigazgató.