KULTÚRA

Április közepétől Budapest lesz a jazz fővárosa


Alig több mint három hét alatt a világ 23 országából érkező 181 művész ad 54 koncertet az idei JazzFest Budapest keretében. Méghozzá úgy, hogy e mennyiség nem befolyásolja a minőséget.

„Egyre erősebben használják a zenészek különféle népzenei gyökereket, és ez különösen sokszínűvé teszi a műfajt. Érdemes tehát az európai, az afrikai, az ázsiai jazzre fókuszálni” – nyilatkozta nemrég Kleb Attila, a Jazzfest Budapest alapítója, fesztiváligazgatója, mindenese, civilben fotográfus. Kleb nagy álma egy világszínvonalú budapesti jazzfesztiválról először 2022-ben valósulhatott meg, s azóta évről-évre olyan legendák álltak színpadra a JazzFest Budapest rövid története során, mint Dave Weckl, Marcus Miller, Pat Metheny vagy Al DiMeola vagy például Bill Evans, aki azt nyilatkozta az eseménysorozatról: „A JazzFest Budapest a világ vezető jazzfesztiváljai közé tartozik, és a világ legnagyobb tehetségeit hozza el Budapestre. Olyan események, mint a JazzFest Budapest, összekapcsolják az embereket, bevételt generálnak, és fenntartják Budapest nemzetközi hírnevét.”

Evans nem csak udvariasságból dicsérte a fesztivált, amely egyébként egyáltalán nem tekinthető sztárközpontúnak. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad, de különféle ingyenes is egyéb programokkal készülnek, ilyen lesz a fesztiválindító napfelkelte-koncert is a Filozófusok kertjében, Gyémánt Bálint gitáros vezetésével, de ingyenes programokkal készülnek a Liszt Ferenc és a Rákóczi téren, a gyerekeket pedig  jazzmatinéval várják a Hunyadi téren. A Jedermann Caféban több este is éjszakai jammelést szerveznek, ahol a városban tartózkodó külföldi zenészek is bekapcsolódnak az örömzenélésbe.

A JazzFest Budapest sajtóközleménye a sztárfellépők sorában Shai Maestro izraeli zongoristát említi; Dhafer Youssefet, aki a tradicionális arab dallamokat a modern jazz improvizációval és elektronikus hangzásokkal kapcsolja össze; Rabih Abou-Khalilt, aki hallgatóit a Közel-Kelet varázslatos világába repíti; a lengyel származású basszusgitáros, Kinga Glyket, valamint Nduduzo Makhathinit, akinek szerzeményeiben a jazz és a zulu kulturális örökség találkozik. A szervező szerint Megismételhetetlen élményt ígér a 30 years of e.s.t – Tribute to Esbjörn Svensson Trio, valamint Antonio Farao, John Patitucci és Gene Jackson triójának koncertje is. 

Dhafer
 Dhafer Youssef Kép: Bechir Zayene/JazzFest Budapest

Ami a konkrétumokat illeti, az említett fesztiválnyitó hangversenyre április 27-én kerül sor, de aznap este lép fel az Erkel Színházban a világhírű bőgős Avishai Cohen lép színpadra, közel-keleti és andalúz elemekkel dúsított zenéjével. Másnap a kortárs skandináv jazz és a balkáni zene keveredik az Amphitrio koncertjén, és ugyancsak április 28-i program lesz sa szardíniai és a magyar népzene találkozása a Tenores di Orosei Antoni Mila és a Borbély-Batyu-Mohácsy trió fellépésén. A kizárólag egy alkalomra összeállt formációk sorát április 29-én az Eiffel Műhelyházban Lukács Miklós, Orbán György, Dés András és Vincent Peirani négyese nyitja: a különleges felállás mellett az accordion és a cimbalom találkozása is felejthetetlen zenei élményt ígér. Ugyanezen a napon My Italian Heart címmel olasz és magyar zenészek alkalmi formációja tiszteleg Chick Corea emléke és zenei hagyatéka előtt. 

A Jazzfest Budapest egyik célja – írják a szervezők –, hogy különleges produkciók jöjjenek létre: a Bacsó Kristóf Trió Fekete-Kovács Kornéllal, a Péch Lóránt Trió Balogh Máté szaxofonossal, a Cseh Péter Trió pedig Szabó Dániel zongoristával áll össze egy igazi örömzenélésre. A Grencsó 4 – Grencsó István, Benkő Róbert, Miklós Szilveszter és Dóczi Bence – egyedülálló formációja az improvizáció és a zenei kísérletezés határait feszegeti, Tobias Delius, a nemzetközi hírű német szaxofonos, Ajtai Péter, a hazai avantgárd zene egyik meghatározó alakja és Miklós Szilveszter, a kortárs jazz egyik kiemelkedő képviselője is közösen lépnek színpadra. 

Borítókép: A JazzFest Budapest 2024 nyitókoncertje a Filozófusok kertjében; Kép: Kleb Attila