A fővárosi önkormányzat hét helyszínre rendelte meg a díszítő kivilágítást. Ám amikor hozzátesszük, hogy idén a megrendelés zöld szempontok szerint történt, nem zöld színű fényekről van szó.
Novemberi készülődés
A főváros a következő hét helyszínen rendelte meg a karácsonyi díszítő világítást.
Ezek a következők:
– Városháza park-Deák tér-Erzsébet tér;
– Váci utca és környéke;
– Andrássy út végig Hősök teréig;
– Oktogon;
– Nagymező utca-Liszt Ferenc tér;
– Batthyány tér;
– Clark Ádám tér.
E helyszínek mellett a BDK tizennyolc budapesti kerület egyedi megrendelésére is elvégezte a karácsonyi díszítést, de a Vörösmarty tér és a Műjégpálya díszítését is ők nyerték el.
A fővárosi helyszíneken mintegy 1100, a kerületiekben több mint 2500 motívumot használtak fa díszítéshez. Emellett 3500 jégcsapfüggöny és mintegy 4 km füzér is felkerült az épületekre.
„Az idei év különlegessége, hogy az Andrássy úton és a Városháza parkban a zöld környezet megóvását előtérbe helyezve, ma már teljesen környezetbarát díszekkel világítjuk meg Budapest belső közterületeit” – írta közleményében a BDK, hozzátéve, hogy a korábbi években az Andrássy úton és a Városháza parkban fákra tekert fényfüzéreket használtak a karácsonyi hangulat megteremtésére. Most módosítottak az eljáráson, mivel a fák füzérezése során, a gallyazatban óhatatlanul bekövetkező kisebb sérülések is fertőzési gócokat alakíthatnak ki, leronthatják az egyébként sem jó állapotú fák egészségét. Ezért az Andrássy úton másként, a környezeti szempontokat érvényesítve oldották meg a karácsonyi díszítést, az út felett átfeszített motívumokkal.
Vigyázva, takarékosan
„Az Andrássy út belső szakaszán a közvilágítási kandeláberek nem voltak alkalmasak keresztirányú terhelésre. Maradtak a fák, de nagyon kellett vigyázni, nehogy olyan terhelés érje őket ami kárt okoz bennük. Ezt egy favédő heveder jelentette, aminek a végén levő karabinerhez csatlakoztatható az átfeszített, teherbíró fém sodrony, ily módon nem sérti fel a fák kérgét, és a fa sérülése nélkül évekig használható. Az Oktogontól kifelé az oszlopok megerősítésével vált lehetővé az átfeszítések felhelyezése. Ezzel kapcsolatosan külön kihívást jelentett, hogy az út két oldalán „cikk-cakkban" álló oszlopok között, az útra merőlegesen és ne ferdén kerüljenek fel a díszek. Ezt az út két oldalán párhuzamosan elhelyezett egy-egy tartósodrony elhelyezésével sikerült megoldani” – avatott a részletekbe a karácsonyi díszkivilágításért felelős társaság, amely külön is kiemelte, hogy az Andrássy úton, a Városháza parkban és a Vörösmarty téren a díszek nagyrészt környezetbarát anyagokból, újra hasznosítható, fapellet alapanyagú fafonatból, valamint alumínium felhasználásával készültek, míg a nagyobb tereken egyedi gyártású, háromdimenziós díszek is vannak, amelyek Európa nagyvárosaiban is különlegességnek számítanak. A 72 darab „napvirág” fantázianevű körszimmetrikus díszítőelem az Andrássy út és a Bajcsy-Zsilinszky út kereszteződésében, az Operaház előtt és az Oktogonon láthatók.
A társaság közleménye kitért arra is, hogy a fák megóvása mellett fontos szempont volt az energiahatékonyság is. „A díszítésére kizárólag energiatakarékos, prémium minőségű LED-es motívumok, jégcsapfüggönyök és fényfüzérek kerültek felhasználásra, alacsony fogyasztással, nagyobb fényhasznosítással és fényerővel. Az Andrássy úton és a Városháza parkban az új típusú díszítéssel közel 40%-os energia megtakarítást sikerült elérni a korábbi évekhez képest” – írták közleményükben, a költségekre is kitérve. Úgy számolnak, hogy a díszkivilágítás a teljes időszak alatt (december 1. - január 6.), a magasabb energia árak mellett sem éri el a 10 millió forintot.