KULTÚRA

Előtted az utódod! – elindult a szavazás a Staféta pályázat közönségdíjára


Mulatós a táncstúdióban, bábszínház, Gagarin útja az űrben, részvételi cirkuszi előadás és kemény társadalmi témák boncolgatása, mint az alkoholizmus, vagy a gyermekvédelem helyzete a művészet eszközeivel – nagyon változatos előadások közül lehet eldönteni, ki kapja idén a STAFÉTA Pályázat közönségdíját. Június 1-ig tudtok szavazni.

Immáron hatodik alkalommal dönthetik el a nézők, hogy ki nyerje a Budapest Főváros Önkormányzata által meghirdetett STAFÉTA Pályázat közönségdíját. 2025. március 27-én, a színházi világnapon elindult a közönségszavazás, idén szavazni a hét előadás valamelyikére 2025. június 1-ig lehet az alábbi kérdőív kitöltésével.

Akinek plusz motivációra van szüksége a szavazáshoz, annak jó hír, hogy a kérdőív kitöltői között páros belépőjegyeket sorsolnak ki a 2025/26-os évad Staféta előadásaira.

Kikre lehet idén voksolni?

1,5 ezrelék

Al-Farman Petra, Haragonics Sára, Kabdebon Dominik, Milovits Hanna

2024. április 28-án mutatták be az ÖrkényKÖZ-ben az alkoholfogyasztásról szóló Staféta nyertes előadását, ami a közösségi színház és a részvételi film kutató-módszereivel készült. Kabdebon Dominik a darab kapcsán azt nyilatkozta egy interjúban, hogy "Engem már egy ideje foglalkoztatott, hogy mire használjuk az alkoholt, hogyan viszonyulunk hozzá, milyen hiányokat tölt be az életünkben, és igyekeztem figyelni magamat és a környezetemet. Amikor Hannával témákat kerestünk, úgy éreztük, hogy bár tabusítva van a társadalomban az alkohol, de mindenki tud hozzá kapcsolódni."

BOJZ

Dohy Balázs, Somorjai Réka

Somorjai Réka első egész estés színdarabját BOJZ címen mutatta be a Szkéné Színház 2024. április 11-12-én Dohy Balázs rendezésében. Somorjai Réka egy interjúban elmondta, hogy a darab a szakdolgozata részeként született meg, témája a gyermekvédelem, Réka pszichológus végzettségével egy évig dolgozott is a gyermekvédelemben. A darabot egy gyerek nézőpontjából írta, a történet középpontjában egy instabil lábakon álló család áll, a legkisebb fiú, Heine felnövéstörténetével. 

mama

Farkas D. Gergő

Farkas d. gergő egész estés darabja a Trafóban az organ-ing nevű kutatásának második munkája. Az organ-ing egy queer szemlélet a testen, amelyben a fikció és a test már meglévő narratívái egymással összefonódva válnak annak megélt valóságává. Középpontjában egy olyan, a kint és a bent határait finoman penetráló, a test határait átlépő világlás (worlding) elősegítése áll, melyben szintézisbe lép egymással az anyagi és az fantasztikus. 

BÁL

Horváth Nóra, Oláh Balázs

A Trafó hétfőnként, havi egy alkalommal megnyitja a Liliom utcai táncstúdióját mindazok előtt, akik szeretnek mozogni. Minden alkalommal más koreográfus vagy táncos osztja meg az érdeklődőkkel néhány kedvenc gyakorlatát. A cél nem feltétlenül egy koreográfia elsajátítása, hanem a közös mozgás, feltöltődés, tanulás egymástól, együtt. A hatalmas érdeklődésre való tekintettel áprilisban újra elhozzák Nóra és Balázs mulatóssal foglalkozó Nyitott Stúdió óráját, ahol az alaplépések és figurák elsajátítása mellett a legjobb mulatós slágerekre táncolhat mindenki és a jó hangulat is garantált!

fekete gólya, fehér gólya, szürke gólya

Nagy Orsolya

A nonverbális, fizikai bábszínházi gyerekelőadás az ESZME és a MU Színház koprodukciójában készült el. Az előadás rendezőjét, a Staféta nyertes Nagy Orsolyát az a 2023-as hír ihlette meg, amikor a világtörténelem során először dokumentálták, hogy egy fekete és egy fehér gólya egymásra talált az alsó-szászországi Lüderben és fiókájuk is született.  Ahogy egy interjúban is elmondta, azt érezte, hogy nagyon izgalmas az alapfelállás és ez a sztori bábszínház után kiált. A történet univerzalitása miatt eleinte nehéz volt kiválasztania a fő fókuszt, végül a fekete és fehér gólya egymásra találása: a közeledés, alkalmazkodás, egymáshoz való viszony definiálása, és az új minőség megszületése került a darab középpontjába. 

rakéták, szintik, istenek

Szilvay Máté

Gagarin az első ember, aki a világűrben járt, és amikor visszatért, állítólag azt mondta, nem látott odafent semmiféle istent. De akkor miért vágyunk még mindig az űrbe - a helyre, amiről pontosan tudjuk, hogy nincs ott semmi?- teszi fel a kérdést a darab. A Trafó előadása egy képi és zenei dramaturgiára épülő utazás a kollektív tudatalattinkba. Hat énekes és két színész segítségével belegabalyodunk abba, mit is jelentett az első emberi űrutazás és az analóg szintetizátor feltalálása az emberiség életében - sőt, megpróbálják ezeket egy közösségi rítus keretében újra átélni.

InThisTogether

Zoletnik Sophie, Csuzi Márton és Lennart Paar

Ez egy kísérlet. A kihívás az, hogy nem csak az előadókban, de egymásban és önmagukban is bíznunk kell hozzá – írják a darab kapcsán. Ami azt jelenti, hogy az InThisTogether egy részvételi cirkuszi előadás, amely a közönségre támaszkodik, hogy egyáltalán megtörténhessen. Minden egy választással kezdődik: részt veszel és alkítod vagy inkább megfigyelőként élvezed, ami a szemeid előtt kibontakozik? Ebben az előadásban a közönség részvételének dinamikája formálja az eseményeket. Az alkotók minden alkalommal 10-15 önként jelentkező nézőt hívnak társalkotóként a színpadra, amivel fellazítják a hagyományos színházi kereteket. 

A Staféta közönségdíj (Cséffai Györgyi szobrászművész alkotása) mellett a Füge Produkció - támogatói bevonásával - 1.000.000 Ft produkciós támogatást nyújt a nyertesnek egy újabb bemutatójához. A közönségszavazás további két helyezettje a Fidelio és a radiocafé médiacsomagjában részesül.

A díjak átadására 2025. június 11-én a Jurányi Ház udvarán megrendezett JuNYÁRi Pikniken kerül sor. 

Támogatók: Budapest Főváros Önkormányzata, Fidelio, Füge Produkció, Jurányi Ház, Polgár Krisztina Emlékalap, radiocafé, Staféta